We zijn bijna halfweg december en op verschillende plaatsen openen de kerstmarkten. Het is de periode waarin je normaal gezien warm ingeduffeld met een Glühwein geniet van de gezelligheid of je gaat uitleven op de schaatspiste. Alleen is het momenteel meer lente dan winter. Met net geen 13 graden in Ukkel is het de warmste 9 december ooit. Lokaal in in de Kempen ging het zelfs richting 14 en 15 graden.
Warmste 9 december ooit, geen witte kerst ?
En ook de schaatspistes op natuurlijk ijs hebben het moeilijk. Er staan meer en meer plassen en de koeling kan het amper koud houden. Mogen we nog koude temperaturen verwachten of slaan we de winter dit jaar over ? We vragen het aan onze weerman Samuel Helsen uit Heist-o/d-Berg. Want het is uitzonderlijk zacht.
Vandaag hebben we temperaturen gezien van 14-15 graden in onze regio. Normaal gesproken voor december, deze periode van het jaar. is de maximale temperatuur bij ons 7 graden. We leven echt wel boven onze stand wat dat betreft en het zoveelste warmterecord dit jaar. Eigenlijk mogen we dat niet meer normaal noemen.
Trend
Als je de statistieken erbij haalt, dan ziet hij in de afgelopen 10 jaar. Dat in 6 van die 10 jaren, we in de maand december een zachte periode gekend hebben. Met temperaturen van meer dan 14 graden. Dat tekent zich toch wel duidelijk als een trend. Niet alleen in de zomer, maar zeker ook in de winter. Ook onze winters worden alsmaar zachter. Terwijl een goede koude winter natuurlijk voor gezelligheid zorgt.
Geen witte kerst ?
Maar gaat het nog kouder worden dit jaar ? Voorlopig zit dat nog niet in de weerkaarten. Dus als hij kijkt naar volgende week bijvoorbeeld, dan blijven die temperaturen boven de gemiddelde waarde schommelen. We gaan richting 10 tot 12 graden eind van deze week, dus we gaan wel een paar graden inleveren, maar nog altijd meer dan gemiddeld.
En ook het jaareinde, en in december sluipt er nog niet echt winterweer in de weerkaarten. Dus stilletjes aan, misschien wel een evolutie hier richting wat normalere temperaturen, maar echt die vrieskoude komt er nog niet. Dus die witte kerst, zit er niet in denkt Helsen.