Het fietsexamen wordt in Mechelen al georganiseerd sinds 2006 door de lokale politie. Met de deelname aan een fietsexamen kunnen de leerlingen van het zesde leerjaar aantonen dat zij de eindterm rond ‘verkeersweerbaar fietsen’ behaald hebben. Het vormt daarmee een sluitstuk van een doorgedreven fietseducatie in de scholen.
Het fietsexamen loopt nog tot woensdag 14 mei. 6 politiemedewerkers, 6 gemeenschapswachten en 10 observatoren van de scholen zelf leiden het fietsexamen in goede banen. In totaal doen 18 scholen mee, goed voor 32 klassen of 675 leerlingen. Onderweg staan er controleurs, van verkeersouders tot politie, om de fietsers te beoordelen. Geven of nemen ze de juist voorrang, steken ze hun arm uit voor het nemen van de bocht, zijn ze hoffelijk naar andere weggebruikers ..?
Het parcours verloopt via uitdagende punten doorheen de stad. De studenten vertrekken op de Grote markt, fietsen richting de Plaisancebrug, keren terug via de vaart, steken de vesten over en rijden via de Bruul terug naar de Grote Markt.