N-VA wil betere signalisatie op Vesten: vorig jaar nog ruim 45.000 boetes

zat 16 mei
Eénrichtingsverkeer op De Vesten in Mechelen
© RTV

Oppositiepartij N-VA wil dat het stadsbestuur de signalisatie uitbreidt op de Mechelse Vesten. Uit cijfers die N-VA opvroeg blijkt dat vorig jaar meer dan 45.000 mensen een boete kregen omdat ze de enkelrichtingsituatie er niet respecteerden. De partij vermoedt dat nogal wat bestuurders die niet uit Mechelen komen de situatie op de Vesten verkeerd inschatten.

Gemeenteraadslid Katleen Den Roover (N-VA) vroeg de cijfers op en ziet een positieve trend, al blijven de absolute aantallen gigantisch. In 2023 ging het nog om een recordaantal van 92.525 boetes, in 2024 waren dat er 51.131 en vorig jaar strandde de teller dus op ruim 45.000. Een halvering op twee jaar tijd, maar volgens Den Roover is het probleem nog lang niet van de baan.

Zwartzustersvest is nieuw knelpunt

Het cameranetwerk van twaalf ANPR-camera's legt grote verschillen bloot op de vesten. "Op een aantal vroegere knelpunten, zoals de Schuttersvest, werd de signalisatie verbeterd. Dat zorgde meteen voor een flinke daling van het aantal boetes (van 13.660 naar 5.506)", legt Den Roover uit. "Maar op andere plaatsen, zoals de Zwartzustersvest, zien we net een flinke toename van het aantal overtredingen."

Daarnaast deelt N-VA voor het eerst de cijfers van het waarschuwingsbeleid. Bestuurders die door een nieuwe wijziging – zoals het invoeren van een vergunningszone – voor het eerst in de fout gingen, kregen tot medio oktober 2025 een brief in de bus in plaats van een boete. Dat gebeurde ruim 30.000 keer.

Wie loopt de boetes op?

Voor N-VA is het duidelijk dat de stad Mechelen extra huiswerk heeft. "Er is nood aan een grondige analyse van wie die boetes nu precies oploopt. Zijn het Mechelaars zelf, of zijn het vooral bezoekers uit de buurgemeenten?", vraagt Den Roover zich af. "De communicatie over de bereikbaarheid van de stad mag absoluut niet stilvallen en moet zich veel feller focussen op mensen van buiten Mechelen."