Minister Verlinden krijgt rondleiding in gevangenis Wortel na reeks incidenten: "Bezorgdheden zijn terecht"

woe 3 Sep
Minister Verlinden op bezoek in gevangenis Wortel
© RTV

Federaal minister van Justitie Annelies Verlinden (CD&V) is woensdagvoormiddag op bezoek geweest in de gevangenis van Wortel bij Hoogstraten. Dat deed de justitieminister in de nasleep van een reeks incidenten die zich hebben afgespeeld in de strafinrichting.

Van brandstichting, tot drugs over de muur, tot schermutselingen tussen cipiers en gevangenen. De gemoederen zijn de laatste maanden meerdere keren hoog opgelaaid bij de gevangenis van Wortel. In juli werd het werk zelfs 24 uur lang stilgelegd. Het personeel was de agressie bij de gevangenen beu.

Minister van Justitie Annelies Verlinden komt daarom een kijkje nemen ter plaatse om te zien wat er anders moet. Walter Sommen, cipier in de gevangenis en vakbondsafgevaardigde voor de socialistische vakbond ACOD, gaf de minister de rondleiding.

"De illegale gevangen troepen samen en maken ruzie met de cipiers"

- Walter Sommen, socialistische vakbond

"Het is echt op, heb ik haar gezegd", vertelt Sommen voor onze camera. "We willen dringend maatregelen vanuit de federale overheid. De structuur van onze gevangenissen moet anders. Minder gevangenen en vooral meer bescherming".

Verouderde camera's en cellen

Want daar wringt het schoentje inderdaad. Zo beweren de cipiers dat meer dan de helft van de camera's niet werkt. En de camera's die nog wel van dienst zijn, zijn van zo'n slechte kwaliteit dat ze ook geen hulp bieden. Dat camerasysteem ging in 2016 normaal gezien vervangen worden.

Annelies Verlinden minister van Justitie
© Annelies Verlinden reageert op haar bezoek voor onze camera. - RTV

Daarnaast wordt ook de erbarmelijke staat van de cellen aangekaart bij de minister. Ook de illegalen die ondergebracht worden in Wortel vormen een probleem. "Ze vormen een kliekje, ze troepen echt samen. Dan voelen ze zich sterker en maken ze ruzie met de cipiers", zegt vakbondsman Sommen. "Als we die illegale gevangenen uit Wortel halen, zouden al veel problemen opgelost kunnen worden".