Cipiers leggen werk 24 uur neer in gevangenis van Wortel: "Agressie moet stoppen"

actie staking cipiers gevangenis Wortel
© RTV

In de gevangenis van Wortel wordt sinds donderdagvond 24 uur lang gestaakt. Het afgelopen jaar vonden er steeds meer en meer gewelddadige incidenten plaats en dat moet stoppen volgens het personeel. Enkele weken geleden vond er nog een incident plaats waarbij 5 cipiers gewond raakten.

Volgens anonieme getuigen vinden er zo'n 3 tot 5 zware incidenten plaats per week. Bij de 165 cipiers is het dus ook genoeg. Het personeel legt 24 uur lang het werk neer. Zij willen dat er strenger wordt opgetreden tegen agressie.

Met de actie klagen de cipiers enkele veiligheidsproblemen aan, zoals defecte camera's of metaaldetectie die niet werkt. Het camerasysteem zou in 2016 vervangen worden, maar dat is niet gebeurd, zeggen de cipiers. Ook de erbarmelijke staat van de cellen worden aangekaart door de cipiers. Zo was er in augustus 2024 nog een ontsnappingspoging via een gat in de muur.

actie staking cipiers gevangenis Wortel
© RTV

Incident na incident

Naast de veiligheidsproblemen, heeft het personeel ook problemen met de illegale gedetineerden. Meer dan de helft van de 300 gedetineerden zijn illegaal in ons land. "Zij plegen in de gevangenis gewoon nieuwe feiten, want zo kunnen ze niet uitgewezen worden", klinkt het bij de vakbond.

In december vond er al een 24-uursstaking plaats als reactie op de toenemende agressie. In januari vonden er op 1 week tijd 2 spuwincidenten plaats. Er werd ook brand gesticht door een 30-tal gedetineerden.

De voorbije maanden escaleerde het helemaal in Wortel. Begin juni werd er gevochten nadat er drugs en een iPhone over de muur werd gegooid. Eind juni geraakten dan weer 5 cipiers gewond nadat een aantal gedetineerden hun cel vernielden en met porselein gooiden.