Sint-Katelijnse teler is volledig zelfvoorzienend dankzij regenwaterbekken

Waterbassin groenteteler Bert De Keyser uit Sint-Katelijne-Waver
© RTV

Terwijl de aanhoudende droogte landbouwers voor grote uitdagingen stelt, bewijst groenteteler Bert De Keyser uit Sint-Katelijne-Waver dat een regenwaterbekken het verschil kan maken. Dankzij een groot waterbassin is zijn bedrijf volledig zelfvoorzienend op het vlak van water, zelfs na weken van droog weer.

De Keyser vangt al het regenwater op dat op de 6.500 vierkante meter serres terechtkomt. Dat water wordt opgeslagen in een bassin met een capaciteit van ongeveer drie miljoen liter. Daarmee kan hij zijn gewassen het hele jaar door irrigeren. Ondanks de droge zomer bevat het bassin nog voldoende water om de komende weken verder te werken. Bij een volgende regenbui wordt de voorraad opnieuw aangevuld via de serreoppervlakte.

Het opgeslagen regenwater is momenteel van groot belang. Door de droogte geldt een captatieverbod, waardoor landbouwers geen water meer mogen oppompen uit onbevaarbare waterlopen. Vooral voor jonge gewassen is voldoende water nochtans cruciaal. Op het bedrijf van De Keyser moeten recent aangeplante andijvieplanten voldoende vocht krijgen om goed te kunnen wortelen.

Zonder het regenwaterbekken zouden dergelijke teelten volgens de landbouwer in gevaar komen. Ook de Boerenbond wijst daarom op het belang van wateropslag. Volgens de organisatie vangt ongeveer de helft van de landbouwbedrijven vandaag regenwater op, maar zouden veel meer landbouwers daarin willen investeren.

De Boerenbond vraagt de overheid daarom om de vergunningsprocedures voor regenwaterbekkens te vereenvoudigen. Volgens de landbouworganisatie vormen de administratieve drempels vandaag nog te vaak een rem op investeringen die bijdragen aan een duurzamer waterbeheer en een grotere weerbaarheid tegen droogte.

Groenteteler Bert De Keyser uit Sint-Katelijne-Waver
© RTV