De Koninklijke Gilde der Heren van Lier heeft een bijzonder stukje Lierse geschiedenis overgedragen aan het Stadsmuseum. De vereniging schonk een reeks oude flesetiketten van de voormalige brouwerij Goetze, een merk dat ooit tot de vaste waarden in de Lierse drankenwereld behoorde.
Gilde van Lier schenkt historische Goetze‑etiketten aan Stadsmuseum
De etiketten kwamen vorig jaar in het bezit van de Gilde via Mon Verheyden (1940–2026). Verheyden, sinds 1977 lid van de vereniging, stond bekend als een gedreven verzamelaar. Hij documenteerde niet alleen alles wat met de Gilde te maken had, maar toonde ook een grote interesse in het erfgoed van zijn stad. Zo bracht hij jarenlang items samen over de verdwenen brouwerij Goetze.
Persoonlijk archief
Een groot deel van zijn persoonlijke archief schonk Verheyden in 2025 aan de Gilde. In overleg met hem besliste de vereniging om van elk Goetze‑etiket één exemplaar aan het Stadsmuseum te schenken. Het gaat om etiketten van onder meer Citronette, Eau de l’Abbaye, Eau de Nazareth, Groseille, Haply Tonic, Orangette en de bekende Victory sirop.
Geschiedenis
Over de geschiedenis van deze dranken is vandaag nog maar weinig informatie beschikbaar. Zeker is wel dat Goetze de populaire limonade Victory eind 1918 lanceerde, een drankje dat tot vlak voor de Tweede Wereldoorlog op de markt bleef. Andere producten zoals Eau de l’Abbaye, Citronette en Orangette zouden dan weer in de jaren 1950 en 1960 geproduceerd zijn. Met de overdracht krijgt het Stadsmuseum er opnieuw een waardevol stukje lokaal erfgoed bij, en blijft het werk van verzamelaar Mon Verheyden bewaard voor toekomstige generaties.