Cunina loopt erfenis mis door aangepaste wetgeving: "Meer betalen dan we zouden erven"

din 26 Jul 2022
Stichter-voorzitter van de Geelse NGO Cunina Sophie Vangheel, klaagt de slechte communicatie van de overheid aan inzake nalatenschappen en in het bijzonder over het duolegaat. Net als veel andere goede doelen ontvangt Cunina nu en dan ook een erfenis van een gulle weldoener. Tot vorig jaar konden mensen die aan verre familieleden of vrienden hun nalatenschap willen schenken, dit op een fiscaal voordelige manier doen via een duolegaat. Maar op 1 juli 2021 werd het duolegaat plots afgeschaft. Cunina heeft daarom onlangs een mooie erfenis moeten weigeren omdat de erfeniskosten, plus het nettobedrag dat Cunina moest uitkeren aan haar overige erfgenamen, hoger bleken te zijn dan het bedrag dat ze effectief zouden ontvangen.

Een spijtige zaak want het ging namelijk over een groot bedrag waarmee Cunina, een organisatie dat kansarme kinderen een betere toekomst schenkt door in te zetten op onderwijs, meerdere scholen had kunnen bouwen.

Sophie Vangheel geeft daarom nog mee. “Ik kan niet genoeg benadrukken dat als je een duolegaat hebt opgesteld, je dit zo snel mogelijk moet wijzigen bij de notaris.  Sinds 1 juli 2021 geldt er namelijk een nultarief voor schenkingen aan goede doelen. Cunina en andere goede doelen betalen m.a.w. dan geen erfbelasting meer op giften uit nalatenschappen.”