Magistraten en justitiemedewerkers voeren vandaag actie in het gerechtsgebouw in Mechelen. In stilte, zonder zittingen zwaar te verstoren, vragen zij aandacht voor de structurele problemen met de gebouwen die de werking van justitie en het welzijn van de mensen bedreigen.
Magistraten en advocaten trekken aan alarmbel: toestand gerechtsgebouw Mechelen is erbarmelijk

Onveilig
De problemen zijn structureel. Er is geen veilige scheiding tussen het publiek en de niet publiek toegankelijke zones. gedetineerden stappen uit op straat en worden door de publieksgangen geleid. De meeste deuren van bureelruimtes kunnen niet afgesloten worden. Er is geen toegangscontrole. De elektrische installatie is niet conform, de keuring van het recentste gedeelte moet nog gebeuren. Er ontbreekt een risicoanalyse brandveiligheid en een brandpreventiedossier. Op verschillende plaatsen is er schimmelvorming op de muren. Bij hevige regen of sneeuw sijpelt er water het gebouw binnen, ook via elektrische leidingen. Voor de ramen hangen plastic zeilen voor ramen om water tegen te houden. Tenslotte zorgen muizen, ratten en een marter voor onhygiënische werkomstandigheden.
Vertrouwen
“Deze gebouwen zijn geen detail. Ze zijn het decor waarbinnen justitie haar opdracht waarmaakt. Wanneer dat decor instort, raakt dat het vertrouwen in de rechtsstaat.”
De magistraten benadrukken dat de samenwerking met partners als de dienst infrastructuur van de FOD Justitie en de Regie der Gebouwen essentieel blijft. “Ook zij werken met beperkte middelen. We zijn dus niet op zoek naar zondebokken, maar naar structurele oplossingen.”