Fruitteler Roes in Oud-Turnhout plukt eerste kersen: "Door warm voorjaar vroeger dan normaal"

© RTV

Bij fruitteler Roes in Oud-Turnhout is het kersenseizoen van start gegaan, en dat is vroeger dan normaal. Niet verrassend, want door het zachte voorjaar zijn de kersen sneller rijp geworden. Vanmiddag zijn zo’n 18 seizoensarbeiders aan het werk om de 16 verschillende soorten te plukken. Daarbij is timing cruciaal, want elke soort heeft haar eigen ideale oogstmoment.

Telers Gunter en Felice Roes zijn de laatste dagen druk in de weer om de allereerste kersen te plukken. De telers hebben 3 hectare aan kersen staan, goed voor 5000 bomen. Door de warmte zijn bepaalde soorten kersen al rijp. "Dit jaar is een vroeg jaar. Al het fruit zal vroeger zijn dit jaar, niet alleen de kersen. Maar het is een goed jaar. We hebben veel zon gehad, dus veel smaak in de kersen. Ze zijn heel zoet en echt lekker. En dat komt door het goede weer. Een beetje regelmaat, een beetje van alles. Goed zonnig weer, normale temperaturen, op tijd een bui regen... Dat is ideaal voor ons fruit," zegt Gunter Roes.

Alles handmatig telen duurt langer, maar je krijgt betere kersen in de plaats. Het kost meer inspanning, meer tijd. Maar het is wel de moeite waard om handgesorteerde kersen te hebben.

- Gunter Roes - fruitteler

De kersen die vandaag geplukt worden, liggen morgen al in de winkel. Plukken gebeurt hier dagelijks en ook soort per soort. Wanneer welke soort van de bomen wordt gehaald, heeft te maken met een goede timing. "Wij hebben 16 verschillende soorten staan, die hebben allemaal hun ideale rijpingsmoment. De ene soort is klaar, twee dagen later is de volgende variëteit klaar, en dan de volgende, en de volgende. Zo kunnen wij zes weken in totaal overbruggen om de kers op het juiste moment te plukken, wanneer ze op het toppunt van de smaak zijn."

Roes zet voor de kersenpluk 18 seizoensarbeiders in. Zij plukken het fruit, verzamelen het in verschillende bakken en brengen het naar de sorteerruimte. Daar wordt elke kers nog eens handmatig nagekeken. Arbeidsintensief, maar een bewuste keuze. "Je proeft het verschil, want bij machinaal sorteren raken de kersen gekwetst. Bij ons wordt alles handmatig gesorteerd. Dus elke kers wordt met de hand geplukt, maar ook nog eens met de hand nagekeken," zeggen de telers. Dat het daardoor langer duurt, nemen ze er graag bij.

En je kan ook zelf een trosje plukken, want de teler organiseert Kersenplukdagen begin juli.